Zeytinburnu Kaymakamlık Meydanında düzenlen tören sonrası kısa bir açıklama yapan Zeytinburnu Kaymakamı Zekeriya Güney, "Bizim için buruk bir Öğretmenler günü oldu. Biz isterdik ki bu alanları öğrencilerimizle birlikte doldurarak böylesine özel bir günü hep birlikte kutlayalım. Maalesef tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebi ile öğrencilerimizden uzak biraz buruk bir Öğretmenler günü programımız ama bu süreçte öğretmenlerimizle birlikte biz hiçbir zaman eğitimden kopmadık. Salgında okullarımızın kapalı olduğu süreçte dahi öğretmenlerimiz vazifenin gereği olarak, fedakarca ve vefakarca çalışmaya devam ettiler. Bu vesile ile başta Baş Öğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, görev başında şehit olan tüm öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Emekli olan öğretmenlerimize geride kalan yaşamında sağlık, huzur ve mutluluklar diliyoruz. Tüm öğretmenlerimizin de şahsım, kurumum adına Öğretmenler Günü'nü kutluyorum" dedi. 

Zeytinburnu ilçe milli eğitim müdürü Ali Yeşilyurt ise yaptığı konuşmada; Kıymetli Meslektaşlarım, Öğretmenlik kadim insanlık tarihi boyunca süregelen en değerli ve en hayırlı uğraş alanıdır. Geçmişe ışık tutan, bugüne hayat ve geleceğe yön veren zengin ve özverili bir bilgelik kaynağıdır. Her öğrenci bu kaynaktan beslenir. Bu sayede yanlışları ilga, doğruları ihya ve yenilikleri inşa eder. Kendisini tanır, iyi ve erdemli bir insan olmanın gerektirdiği vasıfları kazanır. İçinde yaşadığı toplumun değerlerine bağlı, evrensel değerlere aşina ve bilimsel gelişmelere karşı duyarlı olur. Her biriniz, aydınlık bir istikbale doğru emin adımlarla yürüyen milletimizin en büyük sermayesi ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı, güçlü bir inanç, azim ve kararlılık içinde yetiştirmenin gayreti içindesiniz. Derin bir aşkla ve büyük fedakârlıklarla ifa ettiğiniz bu kutlu görevi tasvire sözcükler güç yetiremez. Öğrenmeyi, öğretmeyi ve eğitmeyi bir ideal olarak benimseyen, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimizi inanç azim ve kararlılıkla yetiştirme gayreti içinde bulunan, ülkemizin 2023 ve 2071 vizyonu doğrultusunda yol almasında özveriyle çalışan tüm öğretmenlerimizin çalışmalarını yürekten destekliyorum. Millî Birlik ve beraberlik ruhuyla sürdürdüğümüz Covid-19 salgını ile mücadele sürecinde gösterdiğiniz fedakâr tutumunuz için sizlere en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bu düşüncelerle millî birliğimizin ve bütünlüğümüzün timsali, geleciğimizin mimarı öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü en kalbi duygularımla kutluyor, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehit olan ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Emekli ve görevleri başında bulunan bütün öğretmenlerimize sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verilişinin 92'nci yılı kapsamında idrak edilen "24 Kasım Öğretmenler Günü" vesilesiyle düzenlenen merasim Şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin takdimi ile sona erdi. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL-TAYLAN DEMİRELLİ