Bu projelerin ilki olarak " Bir Damla Umut " ile Lösemi'ye dikkat çekerek Losev'e bir damla da olsa katkı sağlamak amacıyla kendilerinin ve öğrencilerinin el becerilerini çok ucuza satışa sunarken " bir damla umut" için bir bardak sıkılmış meyve suyu 1 lira " sloganıyla başlamaları oldu. Güler yüzlülüğün sembolleştiği bu proje için herkes el ele vermişti.Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak - adlı okul projesi kapsamındaki kıyafetler elden ele ve bir damla umut adlı projelere okul müdürü Halil Bektaş, Müdür Yardımcısı Ayhan Çolak, Koordinatör rehber öğretmenler Öykü Aymaz, 1/A sınıf öğretmeni Şirin Gürbüz, 3/C sınıf öğretmeni Hülya Korkmaz ve öğretmenler, Okul Aile Birliği Başkanı Nermin Serbest ve ekibi, 1/A sınıf velileri Yasemin Uludere, Zuhal Gül, Wala Rajab, Nur Şahin ve bir çok veli ile öğrenciler imza atmışlardı.

Bir Damla Umut

Bir Damla Umut projesi için de 3/C sınıf Öğretmeni Hülya Korkmaz ve öğrencileri geri dönüşüm malzemeleri ile ürettikleri süs eşyaları, kitap sayfa ayraçları, el emeği maskeler ile dikkat çektiler. Tüm okulun katkısıyla bağış olarak temin edilen portakalların sıkılan suyunu bardağı sadece 1 liraya verilmesi Bir Damla Umut'un da simgesiydi. Buradan elde edilen gelir de tamamen Losev'e aktarılacaktı.

Kıyafetler Elden Ele

Bu proje için 1/A sınıf öğretmeni Şirin Gürbüz'ün koordinatörlüğünde genelde eski gelenekleri canlandırma çalışmaları yapılmaktaydı. Kıyafetlerin geri dönüşümüyle tekrar kullanılır hale getirilmesi hedeflenmişti. Genelde doğa sevgisi ve bilincinin aşılama ve farkındalığına varılması, tüketim çılgınlığına dikkat çekilmesi ve öğrencilerin bilincine yerleştirilmesi hayli önemliydi. Amaçların en güzeli de ihtiyaç fazlası kullanılır giysilerin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasıydı.

Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak

Diğer iki projenin akışına uyumlu olarak okul rehber öğretmeni ve proje koordinatörlerinden Öykü Aymaz tarafından okul öğrencilerine doğa, geri dönüşüm, tüketim, çevre bilinci, sağlıklı yaşam, hastalıkların bulaşım şekilleri ve bir çok konuda anlatımlı ve görsel eğitimler vererek etkinlikler düzenlendi. Proje çalışmaları 1 karne dönemine kadar devam edecek.

MEHMET ALPAY-ÖZEL HABER