TRİSAD, başlattığı eğitim programıyla denetimli serbestlikten faydalanan hükümlülere, triko sektöründe mutlak iş garantisi olan mesleki eğitim veriyor. TRİSAD Başkanı Mustafa Balkuv, 6 aydır devam eden programda günde 50’nin üzerinde, -sabahtan öğleye 25 kişi, öğleden akşam 5 ‘e kadar 25- hükümlüye eğitim verildiğini ve şu ana kadar 50 hükümlünün de işe yerleştirildiğini söyledi.Türkiye’nin önde gelen meslek örgütlerinden Türkiye Triko Sanayicileri Derneği (TRİSAD), sadece Türkiye’ye değil dünya çapında örnek gösterilebilecek bir eğitim projesi yürütüyor. TRİSAD, 6 ay önce başlattığı eğitim programıyla denetimli serbestlikten faydalanabilen hükümlülere triko sektöründe iş garantili mesleki eğitim veriyor. Projeyle ilgili bilgi veren TRİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balkuv, 6 aydır devam eden program ile 50 hükümlünün de işe yerleştirildiğini söyledi.

İŞ GARANTİLİ KURSLAR 

“Ülkemizin ve sektörün en önemli ihtiyacı eğitim almış, yetişmiş eleman” diyen Balkuv, projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Derneğimizin talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından derneğimize önerilen ve yine tüm ihtiyaçları derneğimiz tarafından tamamlanmış, “hamisi” değil “sahibi” olduğumuz TRİSAD Tekstil Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz 23 yıldır Zeytinburnu’nda mesleki eğitim veriyor. 2 binden fazla mezun verdiğimiz okulumuzdan mezun olanların sayısı sektörün talebine yetmeyince, okul harici alternatif araştırmaya başladık. Cezaevlerinde kurs açıp eleman yetiştirmeyi düşündük. Silivri Cezaevini ziyaret ettik fakat cezaevi içi kullanımı alanı yeterli olmadığı gerekçesiyle eğitim amaçlı atolye açamadıktalebimiz. Türkiye’de 600 bin civarında denetimli serbestlik mahkumu var. Denetimli Serbestlik ile cezaevinden çıkınca günde 4 saat kamu hizmeti yapmak kaydıyla cezalarına devam ediyorlar. Bu bilgi ile Adalet Bakanlığı Fatih Bölgesi Denetimli Serbestlik Müdürü Necmi Sultani Bey ile tanıştık. Kendisinin ve Çağlayan Başsavcı Yardımcısı’nın onayıyla iş garantili eğitim vermek üzere protokol imzalayıp, tamamı derneğimiz TRİSAD tarafından karşılanan 500 bin TL’lik yatırım ile herşeyi derneğimize ait olan atolyemizi Fatih bölgesi Denetimli Serbestlik binasında açtık. Şimdiye kadar 50 denetimli serbestlik ile cezasını çekmeye devam eden mahkumu işe yerleştirdik. Bu hem bir Sosyal Proje hem de ülkemiz için Kazan Kazan Projesi. ”

İSTİHDAM YARATIP TOPLUMA KAZANDIRIYORUZ; TOPLUM HUZURUNA KATKIDA BULUNUYORUZ

Kurs programının 6 aydır devam ettiğini hatırlatan Balkuv, “Vatan Caddesi’ndeki Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Binası’ndaki atölyemizi, tamamı TRİSAD tarafından karşılanan 500 bin TL’lik yatırım ile hazır hale getirdik. 2 triko örgü makinesi, 10 adet remayöz, 1 overlok, 1 düz dikiş makinesi, 1 bobin bar, 1 kompresör ve 2 usta öğretici ile eğitim veren ve bu güne kadar devam eden atolyemizi 19 Mart 2018 tarihinde açtık. Sabahtan öğlene 25 hükümlü, öğlenden akşam 5’e kadar 25 hükümlü kurs görüyor. 6 ayda 50’nin üzerinde hükümlüyü işe yerleştirdik. Bu kapsamda sadece Türkiye’de değil dünyada bir İLK. İşe yerleşip sigortalı oldukları andan itibaren 4 saatlik kamu cezası şartından düşüp tam serbest oluyorlar. Kursu tamamlayıp ya da eğitmenlerimizin onayıyla erken mezun olduklarında sektörümüzdeki firmalarda işe başlıyorlar. Maaş almaya başladıkları için tüketici olarak ekonomiye katkıları oluyor. Sigortalı oldukları için hem kendisinin hem de ailesinin sağlık hizmetini karşılayabiliyor ve emekliliğe adım atmış oluyorlar. İstihdam ile gelecek kaygılarını garantilediğimiz için tekrar suç işlemelerinin önüne geçiyoruz. Ülke huzuruna katkıda bulunduğumuzu hissetmek ayrıca mutluluk verici.” İfadelerini kullandı.

ÜRÜNLER İHTİYAÇ SAHİPLERİNE GİDİYOR 

Bu projenin TRİSAD’a aylık 20 bin TL maliyeti olduğuna işaret eden Balkuv, her ay atölyede üretilen ürünlerin ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığına dikket çekti. Balkuv, “Ürünleri huzur evleri, sevgi evlerine yolluyoruz. LÖSEV Vakfı’na ürün yolladık. Sosyal sorumluluk projesi gibi. Ama dünyada böyle bir uygulama yok” dedi. Adalet Bakanlığı’nın 6 yıldır atıl olan Büyükdere’deki Adliye binasını kullanmayı da önerdiğini ifade eden Balkuv, “1500 metrekarelik kapalı alana sahip binaya 1.5 milyon liralık tadilat gerekiyor. Buna destek veren bir kurum olursa birlikte tamamlayıp hayata geçirmek istiyoruz” diye konuştu. 

OKULUMUZ 23 YILDIR MESLEKİ EĞİTİM VERİYOR 

TRİSAD’ın girişimiyle kurulan TRİSAD Tekstil Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden de bahseden Balkuv, şöyle devam etti: “Triko hazır giyim içinde hem yatırımı ağır hem de yetişmiş elemanı kolay bulunmadığı için hassas bir dal. Bir makine 40-50bin Euro. Çalışanda mutlaka bilgi birikimi gerekiyor.1996 yılında MEB’e talepte bulunduk.Hedefimiz sektöre bilgili eleman kazandırmaktı. Çünkü sektörde daima eleman açığı var. Aynı yıl içinde Zeytinburnu’ndaki binayı eksiksiz halde eğitimebaşlattık. Sadece Türkiye çapında değil dünya ölçüsünde bir okul. Dünya çapında makinelerle üretimde son gelişmeleri takip ederek eğitim veriyor. Bugüne kadar 2 bin mezun verdik. Mezunlarımızın çoğuşektördecalışıyor.Bazıları kendi şirketlerini kurdu, ihracata başladı. Bir kısmı sektördeki şirketlerin CEO’ları, kurumyöneticileri oldu. 23 yıldır eksiksiz eğitim veriyoruz. 2018 yılı içinde 700 bin TL’den fazla yatırım yaptık. Bu sene triko ve konfeksiyon makinelerimizile sınıflar yenilendi.Geçen sene “Tematik Okul” ilan edildi.Hazır giyim eğitimi veren Türkiye’deki tek okuluz. Öğrencilerimizi mesleğe kazandıracak şekilde eğitiyoruz ve mezun olduklarında işleri hazır. Sektörümüze tam ve hazır eleman veriyoruz.” Sektör hakkında da bilgi veren Balkuv, “Yıllık triko ihracatı 1 milyar 980 milyon dolar. Bu sene ihracatta yüzde 10 artış hedefi var. Sektörde 350 bin kişi istihdam ediliyor. İhracat adet bazında 250 milyon adet. Üretimin yüzde 70’i Avrupa ülkelerine ihracat yapılıyor” diye konuştu.