Divan teşkili Kaymakam Mehmet Makas başkanlığında Belediye Başkan Yardımcısı Feruz Kutsal, Zeytinburnu Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Gökdemir, İlçe Tarım ve Gıda Müdürü Yasin Önder, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt, İlçe Sağlık Gurup Şube Müdürü Elçimen Çifter tarafından oluşturuldu. İlçe Milli Eğitim Şube Md Temsilcisi, Genişletilmiş bilgi verilme ve alınma divan toplantısına Z.E.B Derneği, Eğitim Bir-Sen, Tütk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen, ilçedeki Vakıfların temsilcileri, Türk Kızılayı Zeytinburnu Şube temsilcisi, İlim Yayma Cemiyeti, Zihmender, Zeytinburnu İmam Hatip Platformu, İ.H.H temsilcisi, Mahalle Muhtarları, Okul Müdürleri veya vekilleri, ile Okul Aile Birlikleri Başkanları, Yerel Medya ve diğer davetliler iştirak ettiler.

Yapılan açılış konuşması sonrasına söz alan Divan Başkanı Kaymakam Mehmet Makas'ın toplanma konusunun nedenliği konuşması ardından ana tema oluşturulan konulara geçildi.Toplantı esasındaki (1 - Okullar ve çevresindeki terör, asayiş, narkotik, trafik, okullarda güvenlik. 2 - Okul giriş ve çıkış saatleririnde gereken güvenlik tedbirlerinin çoğaltılması,. 3 - Okul güvenlik kameralarının tamamlanması ve Kent Güvenlik Yönetim Sistemine Entegrasyonu. 4 - Uyuşturucu ve Uyarıcı ve de bağımlılık yapan maddelerle mücadele. 5- Öğrencilerin güvenli bir şekilde okul servislerine intibakları. 6 -Eğitim ve Öğretim'in genel işleyişi ile ilgili konular ) günün ana maddeleriydi.

Toplantıya katılım yapanlar kendilerini seri olarak tanıttılar

Kaymakam, Emniyet Müdür Yardımcısı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü açıklayıcı bilgi sunumları yaptı ve soru cevap konumuna geçildi. Bu arada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ( Uyuma Projesi ) konusu üzerinde dikkatle duruldu. Konular üzerinde yapılan anlatımların ardından katılımcılar yaşadıkları, tanık oldukları olayları samimi bir şekilde aktardılar ve divan teşkilindeki protokol yapılmakta olan çalışmalar ve alınacak tedbirler konularında gerekli bilgi alış verişi yaptılar. Yaklaşık 2 saat süren toplantı yapıldığı zamanda İhsan Mermerci Anadolu Lisesi ve çevresindeki 4 okulun ve genelde Bozkurt İlkokulu ve Abdülhak Hamit Ortaokulu öğrencilerini, veliler ve öğretmenleri taciz eden, gasp girişimlerinde bulunan 3 kişinin yanlarındaki köpekleriyle devamlı olay çıkarmaları ve Abdülhak Hamit Ortaokulu Müdür Yardımcısına saldırmaları ve darp etmeleri ertesi gün İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Kaymakam Mehmet Makas'a aktarılmasıydı ve bu olayı da bizzat bilgi edindik. Bu olay, yapılan bu toplantının önemini ortaya koyuyordu.

MEHMET ALPAY