İhtiyaç olması halinde atama yapılacak iller; Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Iğdır, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Tunceli ve Van.
İhtiyaç olması halinde atama yapılacak iller; Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Iğdır, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Tunceli ve Van.
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri dışında kalan illerde görev yapan kadrolu öğretmenlerin, istemeleri halinde bu bölgelerdeki 23 il için süre şartı aranmaksızın yer değiştirme isteğinde bulunabileceği belirtildi. Soruşturma ve benzeri nedenlerle görev yeri il dışına değiştirilen öğretmenler yer değiştirme isteğinde bulunamayacaki

ÖĞRETMENLİK FEDAKARLIK İSTER

Geçtiğimiz yıllarda "Doğu'ya dönmek isteyen öğretmenler" adında bir grup kuran idealist öğretmenlere binlerce kişi destek verdi. Bu öğretmenlerden biri olan İstanbul Zeytinburnu Kazım Özalp Ortaokulu öğretmeni Sevim Demirhan, bakanlığın kararı için çok uğraştıklarını ve sonunda başardıklarını belirtti. Demirhan, "Öğretmenlik mesleği fedakarlık ister. Bizler 'eğitim ülkemizin her köşesinde eşit şartlarda olmalıdır' cümlesiyle yola çıktık. Amacımız güzel şehirlerde refah içinde yaşamak değil. Mesleğimizin gereği ülkemizin her yerinde öğretmensiz okul eğitimden yoksun öğrenci kalmaması için çabalamak ve görevimizi severek yapmak. Bizler bunun için var olan gönüllü öğretmenleriz" dedi.

Yetenekli insanlar öne çıksın istiyoruz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilişkileriyle değil, yeteneğiyle, becerisiyle bir yere gelmiş insanların öne çıkmasını istediklerini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) yapılan yazılı açıklamaya göre, Selçuk, "Eğitimde Yönetim Süreci Çalıştayı"nda, okulunu eğitimin her alanında başarıya götüren, emsal okullara göre belirgin fark ortaya koyan, sergilediği başarı ve liderlik davranışlarıyla örnek gösterilen Türkiye'nin en başarılı 120 okul müdürü ve müdür yardımcısı ile bir araya geldi. Başkent Öğretmenevi'ndeki çalıştayın açılış konuşmasını yapan Selçuk, "Biz ilişkileriyle değil, yeteneğiyle, becerisiyle bir yere gelmiş insanlar öne çıksın istiyoruz. Eğer bunu yapamazsak Milli Eğitim Bakanlığına dünyanın en iyi yöneticilerini getirin oradan bir şey çıkmaz. Üretim yeri, mutfak, sizin bulunduğunuz yerlerdir" ifadesini kullandı.

ÖĞRETMENLER ODASINA İÇTEN SELAM

Selçuk, "Öğretmen odasına giderek, 'Ziya Hoca'nın selamı var, gözümüze baktı ve kalbi bir selam gönderdi.' derseniz çok memnun olurum. Çünkü oradaki atmosfer çok değerli. Orası yeşerirse biz mutlu oluruz ve Allah rızası için bir şey yapıyoruz deriz. Yoksa güncel tartışmalarla vakit kaybederiz" dedi.