YKS'nin ilk bölümü TYT bugün yapıldı. İlk defa yapılan bu sınavı değerlendirecek olursak sene içinde yayımlanan örnek kitapçığa yakındı diyebiliriz. Eski sınav sistemimizin ilk ayağı olan YGS ile TYT kardeş gibi görünse de aslında ikiz kardeşler gibi birbirlerine çok benzediklerini söylemek doğru olmaz. Aralarında anlamlı farklılıklar bulunuyor.

Testleri değerlendirecek olursak Türkçe'deki dil bilgisi yoğunluğu önceki yılların üstündeydi ama bu sorulara zor sorulardı diyemeyiz. Anlam sorularının içinde ise oldukça kaliteli sorular vardı. Matematik için devrimsel bir farktan bahsedebiliriz. Daha önceki yıllarda öğrencilerin alıştığı YGS'de kesinlikle sorulan üslü sayılar, köklü sayılar, çarpanlara ayırma vb. gibi konular yerine daha yorumlamaya dayalı problemlerden oluşan bir Matematik vardı. Türkçe'deki anlam ve Matematikteki bu yorumlama sorularını düşününce öğrencilerin en büyük probleminin sınavın süresini yetiştirmek olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal Bilimler alışık olduğumuz YGS tarzında sorulardan oluşuyordu. Kavramsal bilgilerde eksiği olan öğrenciler soruları yorumlamakta zorlanmış olabilirler. Fen Bilimleri de aynı Sosyal Bilimler gibi alışık olduğumuz türden Sayısal alanda bu derse çalışmış öğrenciler için yapılması çok da zor olmayan bir testti diyebiliriz. Hiçbir test için 'çok kolay' ya da 'çok zor' nitelendirmesini yapmak doğru olmaz. Kilidi çözecek olanın AYT olduğunu unutmadan adayların TYT'yi geride bırakarak AYT'ye odaklanmaları gerekir...

Kunduz Ekibinden Barış Başaran - 2013 LYS TM-3 869.

İlk defa yapılacağından dolayı herkesin kafasında bir soru işareti olan YKS’nin ilk kısmı olan TYT bugün tamamlandı. Sınavdaki sorular, ÖSYM’nin sınava dair açıkladığı tek kaynak olan örnek sorulara benzer nitelikteydi. Elimizde ÖSYM’nin açıkladığı tek kaynak olan örnek sorulardan çok da farklı bir sınavla karşı karşıya kalınmadı.

Sınava giren öğrencilerden aldığımız ilk geri dönüşlerde matematiğin nispeten zor, fenin ise beklenenden daha kolay olduğu duyumunu aldık. Sınav öncesinde öğrencilerin geçmiş yılların çıkmış sorularını bolca çözmüş olmaları ister istemez sınavı geçmiş yıllarla karşılaştırma dürtüsü uyandırıyor. Aslında TYT sorularını kolay veya zor olarak değerlendirmektense soru tiplerinde ve yapılarında bazı farklılıklar olduğunu belirtmek daha doğru olacaktır.

TYT’deki en büyük farklılığı matematik kısmında gözlemledik. Geçmiş yıllarda yapılan YGS sınavları ile karşılaştırdığımızda özellikle matematik sorularında gerçek hayata dayalı örneklere daha çok yer verildiğini söyleyebiliriz. Bu da öğrencilerin konuyu özümseyip ardından da karşısına çıkan problemi yorumlayabilme kabiliyetini ölçüyor. Tabi öğrencilerin bu tip sorularda zaman kaybetmeleri sınav süresini yönetmekte zorlanmalarına sebep oldu. Türkçe dersinde dil bilgisi sorularının sayısı azımsanamayacak kadar fazlaydı. Bu sebeple Türkçe sorularında çok zaman kaybedilmediği kanısı hakim. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri soruları geçmiş yıllardan aşina olduğumuz bir tablo çizdi. Bu bakımdan öğrencilerin beklentilerine paralel olduğunu söyleyebiliriz.

YKS sürecinin ilk adımı tamamlandı. Henüz hiçbir şey sonuçlanmış değil. Sınav nasıl geçmiş olursa olsun öğrencilerin TYT’yi şimdilik bir kenara bırakarak AYT’ye konsantre olmalarını tavsiye ediyoruz.

Eğitim Uzmanı - Özer Eyüp

Yeni sınav sisteminin ilk ayağı olan TYT tamamlandı. Umuyorum sınav tüm öğrenciler için sağlıklı geçmiştir. Genel olarak öğrencilerden aldığımız bilgiler Matematik'te geçtiğimiz senelere göre ciddi farklılıkların olduğu yönünde, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri için yorumlar soruların çok zorlayıcı olmadığı yönünde fakat net yorum yapabilmek için ÖSYM'nin soruları paylaşmasını bekleyeceğiz. Tahminim yarın sınavdan sonra sorular paylaşılabilir. Bazı öğrenciler soruların direk paylaşılacağını düşünüyordu ÖSYM bunu yapmadı bence doğru olanda bu. Soruların paylaşılması sınav öncesinde öğrencileri olumsuz yönde etkileyebilirdi.

Öğrencilere tavsiyem ne olursa olsun bugün için TYT'yi unutup yarına odaklanmaları yönünde. Geçtiğimiz yıllarda YGS ve LYS arasında ciddi süre farkı vardı, bu sene yapılan sınav değişikliği ile birlikte bu süre 1 güne indi. Bence sınavların arasındaki sürenin azalması iyi oldu bu sayede geçtiğimiz dönemlerde YGS'den sonra ders çalışmaya bırakan öğrenciler artık mevcut süre zarfında her iki alana da yoğunlaşarak çalıştılar. Yarın için en önemlisi öğrencilerin moral motivasyonu bu yüzden bugünü iyisiyle kötüsüyle unutup yarına odaklanmak gerekiyor. Geçmiş senelerde 'asıl önemli olan LYS' derdik bu söz halen devam ediyor aslında sadece artık LYS yok AYT var. Tüm öğrencilere başarılar diliyorum.