Zeytinburnu Mehmet İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt, Şube Müdürü Mustafa Yılmaz, İnsani Yardım Vakfı İstanbul Başkan Yardımcısı Reşat Başer, Mehmet İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü ve İlçe Yetim Kardeş Projesi sorumlu koordinatörü Mücahit Çatal, okullarda projeden sorumlu müdür yardımcıları ve öğretmenler katıldı.
 
Yetim Kardeş Projesi İlçe Koordinatörü Mücahit Çatal, yaptığı açılış konuşmasında her okuldan seçilen bir idareci ve öğretmen ile birlikte ilçe genelinde bu projeye sahip çıkacaklarını belirterek, biz yetime sahip çıkarsak bu çocukları istismar etmeye teşebbüs edeceklere fırsat kalmaz, dedi.
 
İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Yılmaz da konuşmasında ticaret değil, hayır işiyle meşgul olduklarını ve hayırda yarışarak bunun bereketini alacaklarını ifade etti. Bu projeyi sadece manevi sorumluluk olarak gördüklerini belirten Mustafa Yılmaz, geçen sene ilçe olarak 158 yetime ulaştıklarını ve bu sene daha fazla gayret göstererek ilçelerinin yetim kardeş sayısını artırmayı istediklerini söyledi. İnsani Yardım Vakfı İstanbul Başkan Yardımcısı Reşat Başer ise konuşmasında tek kaygılarının yetimlere sahip çıkmak olduğunu ve 5 yıldır bu kaygının heyecanıyla yollarına devam ettiklerini söyledi. Savaşlar ve afetler gibi sebeplerden dolayı dünyada hep yeni yetimlerin ortaya çıktığını anlatan Reşat Başer, geçtiğimiz günlerde Almanya’nın mülteciler ile ilgili bir açıklamasında ülkesine giren on bin çocuğun kaybolduğunu açıklamasına, “bu çocuklar nereye gitti?” sorusuyla tepkisini dile getirerek bu durumun Almanya için utanç sebebi olduğunu belirtti. Dünyanın dört bir yanında yetimlere sahip çıkmayı, “Atalarımızın yaptıklarını güncelliyoruz” diyerek açıklayan Reşat Başer, yetimlerle ilgili dünya genelinde yaptıkları çalışmalardan bahsederek konuşmasını tamamladı.
 
Yetimler dünyanın neresinde olursa olsun elimizden gelen gayreti göstererek onları yalnız bırakmayacaklarını ifade ederek sözlerine başlayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt ise konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Zeytinburnu’nda yetim kardeş sayımızı 500’ün üzerine çıkarmalıyız. Bunun için de başta ilçe milli eğitim müdürlüğü olmak üzere bütün okul müdürlüklerimiz bir yetimi üzerine almak suretiyle kampanyayı başlatıyoruz. Bunun da ilçe milli eğitim olarak takipçisi olacağız. Yetimi sevindirmek, ona sahip çıkmak çok farklı bir duygu. İnsani Yardım Vakfı da bu konuda çok güzel organize olarak bu işi yapıyor.”

212 Haber