Bacasız bir sanayi olarak nitelendirilen turizm her ülkenin milli gelir kaynaklarının can damatları sayılır. Ülke zenginleşmesi, tanıtılması ve de güçlenmesi için turizm sektörünün ve hizmetlerinin mükemmel olması gereklidir. Bilindiği gibi ülkemiz turizm zenginlikleri açısından hayli ilgi çekmeye devam etmektedir. Bu konuya toplumun ilgisini çekmek için, hedefleri, yapılan tanıtımları uluslar arası bir düzeye taşımakiçin hayli emekler sarf edilmektedir. Dünya bu bakımdan her zaman adeta bir turizm savası halinde sayılır.

Mehmet İhsan Mermerci Teknik Anadolu  Ticaret Meslek Lisesi'nde bu nedenle Turizm Haftası Kutlaması yapıldı. İBB Mehter takımının yaptığı gösteri hucum marşı ile sonlanırken tüm izleyiciler tarafından alkışlarile ödüllendirildiler. Çok amaçlı toplantı salonundaki etkinlik saygı duruşu ve öğrencilerden tam bir soprano sese sahip olan Eylül Ayten ÖZBEK maystroluğu ve seslendirmesyle  İstiklal Marşı okundu. Sunuculuklarını öğrencilerden  Zeynep MURAN ve Ali SALMAN'ın yaptığı programın açılış konuşması okul müdürü Mücahit ÇATAL tarafından arz edildi. Türkiye'yi tanıtım slayt gösterimi sonrasında öğrencilerden Volkan  ÇALTILIOĞLU "Muharrem KUBAT'ın "Türkiye'me Sesleniş " adlı şiirini okudu. Daha sonra öğretmenler  Hatice KARATAŞ, Ali BİLLOR, Meltem ERKAN ve Halk Eğitim Merkezi eğitmeni İkram KIZILCA tarafından hazılanmış olan Doğu Yöreleri Halk Oyunları folklor ekibi tarafından sergilendi. Rehberlik Öğretmeni Ramazan ASAN tarafıdan hazırlanmış olan Eylül Ayten ÖZBEK solistliğindeki müzik gurubu beğeni ve ilgiyle izlenildi.

Zeytinburnu Kaymakamı AliTaşkın BALABAN, İlçe MilliEğitim Müdürü Ali  YEŞİLYURT, Zeytinburnu Çevre - Kültür ve Turizm Derneği ( ZEYÇED ) Başkanı Ali GÜNDÜZ ve kurucu üye Gülser BAL, Okul Aile  Birliği Başkanı Sadri SARAY, okullarımız öğretmenleri ve davetlilerin de iştirak etiği program " Zeytinburnu'nu Tanıtım " slayt gösterisile devam etti.

11 - 14 Şubat'ta Beylikdüzü TÜYAP'ta yapılan Uluslar arası İstanbul  Mutfak Günleri'nde düzenlenen yemek yarışmalarında  ödül kazanan Berkcan DEVEÇEKER, Oktay TOPAL, Metin YAVUZ,  Abdullah Haydar AKBAL ve Ayşenur ALTIN'ın diğer ödülleri Kaymakan Ali Taşkın BALABAN tarafından verildi. Okulda Turizm Haftası nedenile düzenlenen Yöresel Tatlı Tabağı yarışmasında juri olarak katılan ve öğrencilere rehberlik eden Mehmet Ali AYCAN ve Ahmet BAŞAK, TÜYAP Uluslar arası Mutfak Günlari için öğrencileri hazılayan ve de rehberlik eden okul aşçıları  Sabahattin  ÖKSÜZ ile Savaş AYDEMİR,  öğrencilere uygulamalı  eğitim veren Yunus ÇETİN ve Erhan KARATAŞ ile derece alan öğrencilerden Gaye TOP, Esra YENİBAYRAK, Ayşenur ALTIN ve Tolga BAŞHAN'a da okul ödüllerini  İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali YEŞİLYURT verdi.. Çeşme Ulusal Genç Turizmciler  yarışmasında  alkolsüz meyve dalında 1. olan Furkan ÇELİK, yatak tasarımı dalında 3.olan Gökhan KARANLIKOĞLU, Elif Nur TEMİZAY yanısıra Osmanlı  Mutfağı yemek yarışmasında okulu temsil eden Metin YAVUZ ile Aysun HACIOĞLU'nun ödüllerini okul müdürü Mücahit  ÇATAL verdi. Ödüllerin verilmesi ardından her biri birbirinden  mükemmel olan mutfak ürünlerinin sunulduğu ikramlardan sonra Turizm Haftası Programı sona erdi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-MEHMET ALPAY