Tarihi yaşayarak öğrenmek amacıyla Topkapı Sarayı’na düzenlenen geziye yoğun ilgi vardı. 49 üye ve rehber öğretmenler eşliğinde gerçekleşen gezide üyeler, Topkapı Sarayı’nda keşfedilmedik yer bırakmadı. Osmanlı İmparatorluğu'nun, 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan Topkapı Sarayı'nı gezen üyeler, daha önce sadece kitaplardan gördükleri birçok eser ve bilgiyi yerinde inceleme fırsatını elde etti.

Saltanat arabaları, mezar taşları, padişah elbiseleri ve tahtlarının bulunduğu yerleri gezen çocuklar, Yavuz Sultan Selim’in mührü, zümrütlü sorguçları, tören mataraları, ok ve yay keseleri, Kanuni Sultan Süleyman’ın kılıcı, cam kandiller, Şah İsmail’in kemeri; padişahların kullandıkları sürahi, tas ve maşrapaları; hükümdar ve zenci figürinleri, mücevher gülabdanları; zümrüt ve elmaslı yüzükler ve kutsal emanetler bölümünü ziyaret etti.

Tarihin canlı kalıntılarını yakından görmenin heyecanını yaşayan üyeler, tarihi mirasa sahip çıkma noktasında değerler eğitimini aldıktan sonra gezilerini tamamladılar.