İlk belirlemelere göre 1 kişi yaralandı. Henüz kontrol altına alınamayan yangının, yanan fabrikanın bitişiğindeki bir fabrikaya daha sıçradığı belirtiliyor

Zeytinburnu Çırpıcı'da bulunan Akın Tekstil fabrikası alanı içinde yer alan yediemin deposu saat 09:00 sıralarında bilinmeyen bir nedenle yanmaya başladı. Bölgeden çok sayıda itfaiye takımlarının katıldığı yangın söndürme çalışmaları sırasında gökyüzüne yükselen dumanlar Anadolu Yakası'ndan bile görüldü.

Yangın sırasında fabrikalar içinde bulunan malzelemeler dışarı çıkartılmaya çalışılırken çevre ilçelerden gelen itfaiye ekipleri söndürme ve soğutma çalışmalarına başladı. Fabrika'nın içinde bulanan üretim tesislerinde korton, kağıt iplik ve benzeri üretim yapan 20'ye yakın firma bulunduğu öğrenildi.

1 KİŞİ YARALANDI

Saat 09.00 sıralarında içerinden patlama sesleri yükseldi. İlk belirlemelere göre 1 kişi yaralandı.

VALİ MUTLU'DAN İLK AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Bakırköy'deki fabrika yangınına ilişkin, ''Tekstil atölyelerinin olduğu bölgede, tinere bağlı çatı katında bu yanıcı maddenin parlaması sonucu bir atölyede başlayan yangın, bölgedeki 68 atölyeyi de etkiyecek şekilde şu anda devam ediyor'' dedi.

Bu bayram gününün sevincini, bir yangının üzüntüsünde hissettiklerini belirten Mutlu, ''Bakırköy ilçemizde tekstil atölyelerinin olduğu bölgede, tinere bağlı çatı katında bu yanıcı maddenin parlaması sonucu bir atölyede başlayan yangın, bölgedeki 68 atölyeyi de etkiyecek şekilde şu anda devam ediyor'' dedi.

80 İTFAİYE EKİBİ MÜDAHALE EDİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 80 civarında itfaiye grubunun yangına yoğun şekilde müdahale ettiğini ifade eden Mutlu, yangının kontrol altına alınmaya çalışıldığını kaydetti.

Vali Mutlu, ağırlıklı olarak tekstille uğraşan bu atölyelerde deri işlemeciliği yapıldığını ve iplik tesislerinin bulunduğunu belirterek, ''Tekstile bağlı olması nedeniyle de yanıcı, yakıcı maddelerin yoğunluğundan dolayı yangının kontrol altına alınma süreci daha yoğun çaba gerektiriyor ama şu anda daha fazla yayılmaması için gereken tedbirler alındı. Bana ulaşan bilgiler, can kaybı ve yaralı olmadığı şeklinde. İşin sevindirici tarafı da bu. Ümit ediyoruz itfaiye grupları, yangını, zarar vermeden söndürecektir'' şeklinde konuştu.

YANGINDAN CANLI GÖRÜNTÜLER