Polis, depoda; Levent, Kağıthane ve Bayrampaşa'da bulunan bazı kasap ve lokantaların adres bilgilerine ulaştı. Domuz etinin Kırklareli'nin ormanlık alanlarda avlanan domuzlardan elde edildiği ve İstanbul'a getirilerek satıldığı belirtildi. Olayla ilgili biri kasap 3 kişi gözaltına alındı.

Çırpıcı Mahallesi Sefa Sokak 22 numara da bulunan 3 katlı binanın alt katındaki depodan piyasaya domuz Eti satıldığı ihbarını alan Zeytinburnu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, durumu İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bildirdi. Belirtilen adreste iki gün fiziki takip yapan ekipler, dün akşam saatlerinde operasyon kararı aldı. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve Zeytinburnu Belediyesi'ne bağlı zabıta ekiplerinin operasyon düzenlediği depoda, yaklaşık 200 kilo kaçak domuz Eti ele geçirildi. Depoda bulunan derin donduruculu dolapta saklanan etlere el konuldu. Operasyon sırasında depoda bulunan ve domuz etini Kırklareli'nden temin ettiği öne sürülen Ş.T ile İstanbul'da kasaplık yaptığı öğrenilen S.Ö ve kimliği henüz tespit edilemeyen bir kişi gözaltına alındı.

'KENDİM YİYORUM'

Kırklareli'nin ormanlık alanlarında avlanan yaban domuzlarından elde edilen Eti İstanbul'a getirdiği iddia edilen Ş.T'nin polise verdiği ilk ifadede, Eti kendisinin yediğini ve kendisi için depoladığını söylediği öğrenildi. Depoda yapılan incelemede domuz etinin satıldığı iddia edilen kasap ve lokanta adresleri de bulundu. Zeytinburnu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin incelediği etler kireçle birlikte gömülerek imha edildi. Operasyonda gözaltına alınan 3 kişi ise sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Depo ise içindeki dolap ve etler alındıktan sonra mühürlendi.

Çevre sakinleri, domuz Eti yakalanan deponun ününe sıklıkla kapalı kasa kamyonetlerin gelip gittiğini ancak ne iş yapıldığı konusunda bir bilgilerinin olmadığını belirtti. İlçe Zabıta Müdürü Ferruz Kutsal Zeytinburnu Halkının sağlığı ile oynayanlara asla müsaade edilmeyeceğini ve bundan sonra da bu tür baskınlara devam edileceğini belirttiler ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL HABER