Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi'ne (BRSHH) bağlı olarak hizmet vermeye başlayan İstanbul'un ilk Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM), Zeytinburnu'nda açıldı.

Hasta yakınları ile ailelerinin bilgilendirildiği, hastanın ayaktan tedavisinin yapıldığı ve takip edildiği merkezlerin, İstanbul'daki ilk örneği "Zeytinburnu Toplum Ruh Sağlığı Merkezi"nin açılışı, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Deniz, Zeytinburnu Kaymakamı Mustafa Dündar, İstanbul İl Müdürü Ali İhsan Dokucu, BRSHH Başhekimi Doç. Dr. Erhan Kurt, Zeytinburnu Emniyet Müdürü Sezgin Öndem, Zeytinburnu Belediye Meclis Başkanı Özcan Doğan, Telsiz Mahalle Muhtarı İmdat Toraman ve çok sayıda sağlık personelinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Zeytinburnu Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nden Zeytinburnu ilçesi sınırlarında ikamet eden ve "Psikotik Bozukluklar (örneğin şizofreni)" grubu içinde yer alan tanılardan birisi konmuş hastalardan merkeze kayıt yaptıranlar faydalanabilecek.

Zeytinburnu TRSM'de verilen hizmetler
- Bireysel danışmanlık.

- Hastaları hastalık ve tedavi, tedavinin olası yan etkileri konusunda bilgilendirmek (psiko-eğitim).

- Hasta yakınlarını bilgilendirmek ve hastalığın neden olduğu problemlerle başa çıkmayı öğretmek.

- Merkezde hastanın ilgisi ve yeteneğine göre, güzel sanatlar, müzik, spor gibi alanlarda uğraşı tedavisi yaparak hastalığın neden olduğu yeti kaybını azaltmak, hastanın sosyalleşmesini sağlamak.

- Hastayı olabildiğince hayatın içinde tutmak için rehabilite etmek, üretken hale getirmek.

- Kayıtlı hastalar ekiple birlikte belirleyeceği program çerçevesinde merkezde günübirlik vakit geçirebilecek, bu sürede öğle yemeği merkez tarafından karşılanacaktır.

ZEYTİNBURNUHABER.ORG