Binayı mührünü söküp kiralayan sahibi 5, mühendisi 3 yıl 4 ay ceza aldı. Zeytinburnu`nda, 27 Şubat 2007`de çökerek 3 kişiye mezar olan Huzur Apartmanı ile ilgili dava 14 Eylül`de sona erdi. Mahkeme, çöken binanın sahibi ve müteahhiti Ali Aktaş`a dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek suçundan 5 yıl hapis cezası, binanın mühendisi Zülfikar Aktaş`a da aynı suçtan 3 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Ayrıca gerekli kontrol ve denetimi yapmayan Zeytinburnu Belediyesi görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Afla iskan izni aldı

Çırpıcı Mahallesi, 3. Taşocağı Sokak, 29 numaradaki 5 katlı Huzur Apartmanı, 1980`lerin başında müteahhit Ali Aktaş tarafından kaçak olarak inşa edilmişti. Binada yeteri kadar kolon yoktu, olanlar da inceydi. Betonda da, deniz kumu kullanılmıştı. Ancak Huzur Apartmanı`na 1987`de çıkan imar affıyla iskan izni alındı. 1999 Marmara Depremi, Huzur Apartmanı`na büyük hasar verdi. Belediye apartmanı yüksek riskli binalar sınıfına soktu ve mühürledi. Ancak bina sahibi Ali Aktaş, mührü söküp yeni kiracılar buldu. Huzur Apartmanı 27 Şubat 2007`de dış bir etkiye bağlı olmaksızın çöktü.

Betonda Deniz Kumu Kullanılmıştı

Çırpıcı Mahallesi, 3. Taşocağı Sokak, 29 numaradaki 5 katlı Huzur Apartmanı, 1980'lerin başında müteahhit Ali Aktaş tarafından kaçak olarak inşa edilmişti. Binada yeteri kadar kolon yoktu, olanlar da inceydi. Betonda da, deniz kumu kullanılmıştı.

Ancak Huzur Apartmanı'na 1987'de çıkan imar affıyla iskan izni alındı. 1999 Marmara Depremi, Huzur Apartmanı'na büyük hasar verdi.Belediye apartmanı yüksek riskli binalar sınıfına soktu ve mühürledi. Ancak bina sahibi Ali Aktaş, mührü söküp yeni kiracılar buldu. Huzur Apartmanı 27 Şubat 2007'de dış bir etkiye bağlı olmaksızın çöktü.

Başkan Aydın: “Yıkılan Binanın Yasal Anlamda Hiçbir Problemi Yoktu” demişti

Zeytinburnu’nda beş katlı bir apartman gece yarısı çöktü. 1987 yılında iskan alan bina üç kişiye mezar olurken 26 kişi de enkazdan yaralı olarak çıkarıldı. Belediye Başkanı Aydın, çöken binanın yasal anlamda hiçbir probleminin olmadığını belirtmişti.

Zafer Alsac İmar Affını suçlamıştı

Zeytinburnu Belediyesi İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Zafer Alsaç 2007 Yılında yıkılan binanın ardından şu açıklamayı yapmıştı.Huzur Apartmanı'nın çökmesi sırasında hasar gören apartman da kaçak inşa edilip imar affına uğrayan binalardan. Zeytinburnu'ndaki birçok bina gibi bu binanın üzerine, imar affından sonra kaçak iki kat daha çıkılmış.İstanbul'un üçte biri kaçak binayla dolu. Ben bunu nasıl resmiyete bağlayacağım? Kaçak binalara nasıl güçlendirme yapılır izni vereceğim? Bina yasal değilken yasal izin nasıl verilir? 6 bin kaçak binayı yıkmak da mümkün değil. Hem toplumsal sorun hem de bir binanın yıkım maliyeti 100 milyar lira. İmar affına uğramış binalara nasıl oturulabilir izni verirsiniz? Bu binalar şimdi Huzur Apartmanı'nda olduğu gibi bomba şeklinde patlıyor..

Mahmekeme sonuçlandı ve Hakim Ne Belediye Başkanı Murat Aydın ne de İmardan sorumlu Başkan Yardımcısı Zafer Alsac gibi düşündü.Gerekli kontrol ve denetimi yapmayan Zeytinburnu Belediyesi görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL