Prof. Dr. Rauf Denktaş Caddesi’nin Beştelsiz Camii tarafındaki bölgede bulunan ve bitiminin son aşamaları yapılan ZEYTİNPARK’ın çevresindeki binalar da görsel düzenlemeye tabi tutulup binalara cephe giydirilmesi yapılacak. Zeytinpark’ın yapımı ilçe sakinlerinin hayli ilgi odağı olmuştu. Beş giriş çıkış kapısı olan parkın çevresindeki kaldırım düzenleme çalışmaları da hemen bitti sayılır. Parkın içerisinde oluşturulan patika yollara tahra traversler döşenip görsellik oluşturulmuştu. Parkın içerisinde ise 26 adet 50 ve 160 yaş arası zeytin ağaçları ile donatılmıştı. Görsellik açısından diğer parkları ağlatacak türden olan ZEYTİNPARK gerçekten tam anlamı ile bir PRESTİJ parkı haline getirilmişti. Bu park sayesinde çevre binaların hem daire değerleri ve hem de daire ve işyeri kira artışlarının olacağı da muhakkak. “ Özel Park Manzaralı 2+1, 3+1 satılık daireler, falanca metrekarelik işyeri, Özel manzaralı kiralık daireler duyuru ilanları yakında emlakçıların camlarındaki yerlerini alacak gibi.

ZEYTİNPARK ÇEVRESİDEKİ BİNALARA CEPHE GİYDİRMESİ YAPILACAK.

Zeytinburnu Belediye Başkanlığı’nda Zeytin Park çevresinde bulunan tüm binalara yapılacak olan ( Biz bu haberi hazırlarken bu duyurular yapılmış da olabilir. ) duyurularla, park çevresinde hummalı bir çalışma başlayacak. Belediye Başkanlığı’nca planlanan ve önerilen şekillemelerde yapılacak olan bina cephe düzenlemeleri bina sahipleri veya daire sahiplerinin ortak bütünleşmeleri ile yapılacak, veya Zeytinburnu belediyesi tarafından yaptırılıp iş ve işçilik bedeli de o binanın veya daire sahiplerinden tahsil edilecek. Çünkü sistem böyle.

TABELA ÇİRKİNLİĞİ DE ÖNLENECEKMİ?

Parkın doğu, batı ve kuzey yönlerinde bulunan binalardaki işyeri sahiplerinin alacalı bulacalı ve hayli çirkin görünümlü tabelaları da yeni bir düzenlemeye tabi tutulacakmı? Tutulacaksa bunda ne kadar başarı sağlanacak. Zira 6 yıl evvel 58 bulvar Caddesi Üzerinde bulunan işyerleri ve ikamet eden sakinlerinin bulundukları binalarında da cephe düzenlemeleri ve bunun yanı sıra işlerlerinin tabelaları da tek bir sisteme tabu tutulacaktı ve bunun içinde her halde bir meclis kararı çıkartılmıştı. Ama bu proje fiyasko ile sonuçlanmıştı. Şimdi soruyoruz. Acaba gerçekten tam anlamı ile bina cephe giydirmeleri yapılacakmı? İşyeri tabelalarıda tek bir sistem olmasa dahi en azından tabela zemin yükseklikleri eşit bir hale getirilecekmiydi?
kullan
ZEYKENT.COM-ÖZEL-MEHMET ALPAY