İlçemizin adı, eski adı ile 1100 Ağır Bakım Fabrikası olan askeri alanda bulunan zeytinliklerden geldiğini hemen hemen herkes biliyor. Hatta bilmeyenler için de ayrıca bir bilgi verelim. Ankaragücü Futbol Takımı da bu askeri bölgedeki subaylardan oluşturulmuştu. Şimdiki tarihe baktığımız zaman artık terkedilmiş olan askeri alanda tamı tamına 10 zeytin ağacı bulunmaktaydı. Sur Kafe’de 1, Celaleddin Gözüsulu İlköğretim arka bahçesinde 1, Zeytinburnu Belediye Başkanlığı bahçe girişinde 1, Zeytinburnu Spor tesisleri bahçesinde 2 Zeytinburnu Kültür Merkezi ZKM’de 1, OLİVİUM önünde 1 ( şimdi kurudu) ve Hasan Doğan Tesisleri’nde 3 adet olmak üzere 20 adet Zeytin ağacı vardı. Okul bahçelerine dikilen ikişer fidanı ağaç olarak saymıyorum ki bununda öncülüğünü önerimiz üzerine Celalettin Gözüsulu İlköğretim Okulu Müdür Baş Yardımcısı Ali AKILLI yapmıştı.

Zeytinburnu Belediye Başkanlığı’nın Prof. Dr. Rauf Denktaş Caddesi ve Semiha Şakir Caddesi’nin ( eski 112 Sokak) çapraz başlangıç noktası olan alanda yepyeni bir park yapım düşüncesi ve adının da ZEYTİN PARK konulması takdire şayandı. Çalışmalar bu günde hayli hız almaya başladı. 5 ayrı mükemmel girişi ve korugan duvarlı ilk parkımızın açılış öncesi haberini yapmak için çalışmaların omduğu alana gittik ve izlediğiniz çekimleri yaptık.

Yaptığımız görsellemede parkın güney bölümünde A Smetrik olmak üzere 9 zeytin ağacı bulunmaktaydı. Öbek alanın kuzey kısmında ise 15 zeytin ağacı daha vardı. Yani ilçemiz toplamda 45 Zeytin Ağacı’na kavuşmuş oluyordu. Bu zeytin ağaçlarının yaşları ise bizce 60 ve 180 arasında değişmekteydi. Parkın bir değişik özelliği vardı ki bu ilçe parklarımızda ilk kez uygulanıyordu. Tren raylarının altlarında kullanılmış olan ve kullanım yerlerini beton traverslere bırakan tahta traverslerin kullanılmasıydı. Bu tahta traverslerin kullanım zamanlaması daha 100 yılı bile aşar durumda. Bu traverslerin ölçülü bir şekilde kesilip, yürüme alanlarına dekoratif kullanım amaçlı konulması hayli mükemmeldi. Aydınlatma direkleri yerlerine konulması bekliyordu. Yapılan bu çalışmaları kutluyoruz.

AFİŞLERDE NEDEN ÇINAR AĞAÇLARI KULLANILDI.

Güzelliklerin yanında bir de pasif eleştirimiz vardı. Parkın çevresindeki tanıtım panolarında hayli yüksek ağaç görüntüleri vardı. ZEYTİN PARK açılış panoları da vardı. Madem parkın içerisine 24 adet 60 ve 180 yaş arası ağaçlar dikiliyordu da neden reklam panolarında ÇINAR ağaçları ile konumlaştırılmıştı. Hızlı geçer araçlardan fark edilmiyor. Bakanlarda “ Aa aaa ne güzel bir park yapılıyor” diyordu. Ama biz ZEYTİN PARK tanıtım panolarında ÇINAR ağaçlarının konulmasını, halkı görsel kandırmaca diye yorumluyoruz. Bu panoların hazırlanışı ve görselleme çalışmaları yapan her kim veya kimlerse, bizim vergilerimiz ile pano ağaç kandırmacılığı yaptığınız için aldığınız parayı halk olarak size helal etmiyoruz. Sizler bu ilçe halkını aptal mı sandınız? Zeytin Park tanıtımında Çınar Ağaçları. Vaay Beeee.

Park çalışmalarının şekil hızlandırılmasını şöylesine bir hesapladığımızda hiçbir ilgiliden bilgi almadan tahminde bulunuyoruz. Her halde ZEYTİN PARK 2011-2012 Eğitim ve Öğretim Yılı açılış töreni ardından öğleden sonra yapılır. Zamanlama ve ilginin tam zamanı olur. ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL MEHMET ALPAY