Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın bundan tam bir yıl önce Zeytinburnu Haber'e yaptığı özel açıklamada Beştelsiz Camii inşaatı ve Zeytinburnu Zeytin Park projesini açıklamıştı.

Başkan Beştelsiz Mahallesinde yapılacak olan Zeytin Park arazisinde ufak tek pürüzlerinde giderildiğini ve inşaatına başlanılan Zeytin parkın iki ay içinde tamamlanacağı müjdesini yine Zeytinburnu Haber vasıtasıyla verdi.

Beştelsiz Mahallesi 1999 Ada 66 Parselde bulunan arsanın tamının mülkünü alan Zeytinburnu Belediyesi parkı ihaleye çıkardı.

İhale şartlarını yerine getiren Genç Yıldız inşaat yüklenici firma olarak Zeytinpark’ın yapımına başladı.

Zeytinburnu’nun göbeğinde bulunan ve çirkin bir görün veren boş arsa artık Zeytinburnu’nun simgesi olan Zeytin ağaçları içinde görkemli bir park haline dönüşecek.

08.07.2011 tarihinde başlanılan park çalışması iki ay içerisinde 04.09.2011 tarihinde tamamlanarak hizmete açılacak. Zeytinburnu,belediyenin yapımına başladığı Zeytinparklarla yeniden zeytin ağaçlarına kavuşacak... Adını İstanbul’un fethinden sonra Zeytinburnu’na ilk yerleşen Kudüslü Papazların diktiği zeytin ağaçlarından alan ilçe, yüz yıllar sonra belediyenin yapımına başladığı Zeytinparklarla yeniden zeytin ağaçlarına kavuşacak... Zeytinburnu Belediyesi, Beştelsiz Mahallesi Rauf Denktaş Caddesi’ndeki 2 dönümlük araziyi 4.5 milyon liraya kamulaştırdı. Alana, sadece zeytin ağaçlarının bulunacağı Zeytinpark’ı inşa ediyor. Adı ‘zeytin’den geliyor “Zeytin” kelimesi Kudüslü Papazların yaşadığı dönemlerde ilçenin güneyinde uzanan kıyı şeridinde yetiştirilen zeytin ağaçlarından; “burun” kelimesi ise Marmara Denizi kıyısında ilçenin güneyindeki denize doğru hafif çıkıntı yapan küçük burundan gelir. Önceleri “Zeytinli Burun” olarak anılan bu yerin ismi zamanla “Zeytinburnu” olarak söylenmeye başlandı. Ancak yıllar geçtikçe semtteki zeytin ağaçları da yok oldu. İlk Zeytinpark Eylül’de... Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da yaklaşık bir yıl önce bu açığın kapatılması için çalışma başlattı. Hem ilçeye güzel bir görünüm vermek hem de ilçe isminin hakkını vermek için Zeytinparklar yapılması için düğmeye bastı. Sadece zeytin ağaçlarının olacağı parklardan ilki eylül ayının ilk haftası hizmete girecek. Başkan Aydın, “İlçemiz, Müslüman ve Hristiyanların hep birlikte, kardeşçe yaşam sürmesi ile bir anlamda dünya barışının da simgesi haline gelmiştir. Zeytinparklar kardeşliğin sembolü olacak. Amacımız geçmişle, bugünü buluşturup geleceğe taşımak” dedi. ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL HABER