ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
AZİZ BİLGİLİ
AZİZ BİLGİLİ

Kod Adı Teyfik !!!

“Dünya artık emek-yoğun, malzeme-yoğun, enerji-yoğun değildir;bilgi yoğun olmaktadır.” Peter Drucker Drucker kesin...

Yazarlar 3 1813

“Dünya artık emek-yoğun, malzeme-yoğun, enerji-yoğun değildir;bilgi yoğun olmaktadır.”
Peter Drucker

Drucker kesinlikle doğru söylemiş. Bilmediğimiz nekadar çok şey var ve bilgi tüm asırlara hükmedebilen en büyük güçlerden birisi…

Evet, askerlik yapanlar bilirler  özellikle güney doğuda yapanlar. Göreve gitmeden önce her timin, tim komutanının, bölüğün, bölük komutanının ve oradaki tüm üst rütbelilerin bir kod adı vardır ve bu kodlar her görevde değişir…

İşte bu tip görevlerde bizim bölüğe ait/zimmetli bir adet "Teyfik" vardı... Şimdi diyeceksinizki nedir bu "Teyfik"? Her görevde değişen kod isimler nedense Teyfik için geçerli olmazdı. : )

Gerçek Adı : Termal Kamera
Kod Adı      : Teyfik

Görev yerinde geceleri ay olmadığı zamanlarda etrafı gözetlemek için bizim bölük komutanı telsizden görevli askere seslenerek "Oğlum Teyfiği Getirin" diye emrederdi.

Peki nedir bu "Teyfik" (Termal Kamera)? Ne işe yarar?
Teyfik : Görüntüleme yöntemi olarak gözle görülmeyen IR enerjiyi (ısıyı) esas alan ve görüntünün genel yapısını IR enerjiyi göre oluşmuş renkler ve şekillerin belirlendiği görüntüleme sistemidir.

Genelde güvenlik amaçlı da kullanılabilir ama çok çeşitli sektörlerin de kullanımına açıktır. Özellikle ısıya güdümlü füze, gece görüş sistemleri ve benzeri askeri tekniklerin gelişmesi ile önemi artmıştır. 

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Termal_kamera

Askerlik yaptığım 1992-1995 yıllarında her görevde bizlere başarıyla hizmet etmişti "Teyfik".

O yıllarda sadece askeriyede gördüğüm bu cihazın yıllar sonra hackerlar tarafında kullanılacağı yada hack için kullanılabileceği aklımın ucundan bile geçmezdi. Hatta derlerya 'rüyamda görsem inanmazdım'. 

Yanlış okumadınız  "Teyfik ile hacking yapabilmek/yapmak", peki nasıl oluyorda Teyfik kullanılarak hack yapılabiliyorlar?Hep diyoruzya hırsıza kilit olmaz diye, gerçektende doğru. Çünkü onların tek işleri bu. Önlerine çıkan her kapıyı her nasıl olursa olsun açmak... Şimdi bunu kısaca anlatmaya çalışacağım.

Tanımında da söylediği gibi amacı "ısıyı" tesbit etmek.!  İşte bütün olay burada başlıyor ve bitiyor. Cisimlerin yaydığı sıcaklıklar kendilerini eleveriyor. Özelliklede canlıların vucut sıcaklıkları.

Bilim adamları Teyfiği kullanarak Duygularımızın Termal Kameradaki Görünümlerini bile çıkarmışlar.

Çünkü biliyorsunuz, farklı duygular vucutta farklı ısı değerleri üretiyor. Hal böyle olunca her canlı dokunduğu başka cisimler üzerinde de kendi sıcaklığını bırakmakta.

kullan

Peki bu vucut sıcaklıkları ve Teyfik ile nasıl bir hack aktivitesi gerçekleştirebiliriz?

kullan

Yukarıdaki resimlerdede gördüğünüz gibi ATM yada bir telefon tuş takımları üzerindeki parmak sıcaklıkları ilk basılandan son basılana doğru ters bir oranda gözükmekte. Yani son basılan tuş en sıcak olacak şekilde.  : )

Burada örnekleri çoğaltmak mümkün tabiki, bina girişlerindeki yada sistem odalarına girişteki şifreli panolar. Özel odaları birbirinden ayıran kapılar… Kısacası el ile dokunacağınız tüm şifreli tüm paneller.!

Her dokunuşunuzda vucut sıcaklığınızı karşı tarafa bırakıyorsunuz. İlk dokunduğunuz tuş ile son dokunduğunuz tuş arasındaki sıcaklık farkını Teyfiğin çektiği ısı fotoğrafındaki yoğun renk sıkalasına göre tesbit ederek şifreyi rahatlıkla çözebilirsiniz.

Buradaki en güzel şifre hack örneğini  aşağıdaki videodan seyredebilirsiniz.!
http://www.youtube.com/watch?v=8Vc-69M-UWk

iPhone Infrared Camera :
1 - http://blog.ivytools.com/2014/01/08/hands-on-review-flir-one-iphone-infrared-camera/

2 - The Seek Gives Your Smartphone Predator-Vision on the Cheap

“Bilmediğini bilmek en iyisidir. Bilmeyip de bildiğini sanmak tehlikeli bir hastalıktır.”
Lao-Tzu

Saygılarımla,
@ziz BİLGİLİ
Bilgi Teknolojileri Adli Bilişim ve Güvenlik Uzmanı

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
Ahmet
Enteresan...
Ali BAŞ
Yani kısaca "hırsıza kilit olmaz".
Feriha BALIKCI
Evet artik dunya o kadar degisti ki senin de dedigin gibi onceden insanlarin yararina kullanilan hersey insan bile demeye dilim varmayan bazi yaratiklar tarafindan artik indanlari uzmek icin kullaniliyor ve bunun icin her yolu deniyorlar.bizi aydinlattigin icin tesekkurler.bana bir harf ogretenin kolesi olurum.
yukarı çık