ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
AZİZ BİLGİLİ
AZİZ BİLGİLİ

YAZICINIZIN ÜÇ BOYUTLU OLMASININ AVANTAJLARI

Herkese merhaba, Bir çoğumuz hatırlayacaktır 1996 yılında ilk kök hücre kopyalaması yapılmış ve Dolly  ismini...

Yazarlar 1 1189

Herkese merhaba, Bir çoğumuz hatırlayacaktır 1996 yılında ilk kök hücre kopyalaması yapılmış ve Dolly  ismini verdikleri koyun dünyaya gelmişti. Buradaki kök hücre anneden alındığı için Dolly aslında doğduğu anda annesinin yaşına sahipti. Bu yeni teknolojide ise üretilen yeni kök hücre tamamen yeni, sıfır kilometre.!

2014’ün şu ilk dakikalarında 2013’e ait bence en büyük olay 3D printing yada Türkçe karşılığıyla “üç boyutlu yazıcı”nın icadı.!

Büyük bir çoğunluğumuz  bu yazıcıyla çok kısada olsa ilk kez 2013 yılında tanıştı.
Aslında ilk olarak 1984  yılında Charles Hull tarafından sayısal bilgi kullanarak 3 boyutlu obje üretimi geliştirildi ve işte bu buluş 2013’te insanların kendi başlarına evde silah üretmesine olanak veren ilk kıvılcımın başlangıcıydı.

* 3 Boyutlu Yazıcıyı İlk Kim Buldu?

Önceleri çok yoğun bir şekilde Amerikan film endüstrisinde balmumundan birebir  şekillerin üretilmesinde kullanıldı. Özellikle fantastik filmlerde çok tercih edildi…
Her dönemde bir çok şey insanlar tarafından hayretle izlendi. Aya ilk uçuş, bilgisayarın icadı ve internet. Her biri için yüzlerce hatta milyonlarca sayfa yazıldı ve çizildi. Ancak üç boyutlu yazıcı’nın icadı bence bunların hepsini geride bırakacak düzeyde bir buluş.
Yaklaşık on sene önce belgesel kanalların birinde çok yakın bir zaman sonra insanlar kendi ev eşyalarını yada çocuklar beğendikleri oyuncakları almak için mağazaya gitmelerine gerek kalmayacağını, internet’ten beğendiğin sandalyeyi yada oyuncağı seçerek üç boyutlu yazıcısından anında üretebileceğini anlatıyordu. Ne yalan söyleyeyim çok uçuk bulmuştum… 

*  Çocuklar İçin Oyuncak;
*  Terlik...
*  RepRapTurk
Ancak 2013 tarihinde adamın bir bu yazıcıyla evinde çalışır bir silah üretmişti.!!!
Sonra bu konuyla ilgili haberlerin ardı arkası kesilmedi;

*Ev de otomobil de printer'dan çıkacak.
*NASA, üç boyutlu yazıcıyla gıda üretimi için yatırımda bulundu.
*3 boyutlu yazıcı sayesinde canlı hücrelerin kullanıldığı çeşitli insan organları tasarladı.
*Çin ekonomisinin sonunu üç boyutlu yazıcılar getirebilir. Üstelik bu bizim değil Amerika’nın umudu!

Evet, bunların bir çoğu harika ötesi şeyler. Bir düşünsenize bu yazıcı ile kedi evinizi yada arabanızı tasarlayıp yapabileceksiniz. Yada canınız tropikal bir meyve istedi sorun değil, anında yazıcıdan taze meyvenizi yada tüm yiyeceklerinizi temin edebileceksiniz. Bir organımızmı rahatsızlandı? Kök hücereden bu organınızın sıfır kilometresini üretip kullanabileceksiniz. Günümüzde milyonlarca insan organ beklerken bu sorun tarih olacak.! Yada bir ülkenin ekonomisini bitirebileceksiniz. Tabi önce onlar sizinkini bitirmezse.

Bunların içinde bence hiç kuşkusuz geçenlerde bu yazıcı kullanılarak Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi bölümünden Doç. Dr. Utkan Demirci tarafından dünyada ilk kez kök hücreleri damlacık olarak basmayı başardı.!

Bilim adamlarının genel kanısı 2070 yılında bu yazıcıların tüm dünyada tam anlamıyla kullanılabilir hale geleceği kanısında. Şimdi bazılarınızın “yuh deve, 2070 mi?” dediğini duyar gibiyim.
Sanırım bizim jenerasyonumuz bunu göremeyecek.
Ama olsun, umarım çocuklarımız daha iyi bir dünyada  yaşayacaklar...

Saygılarımla,
@ziz BİLGİLİ
Bilgi Teknolojileri ve Adli Bilişim Güvenlik Uzmanı

 

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
Mustafa Ak
Öncelikle yazınız için teşekkürler. Yerel gazetede böyle bir yazı görmek beni sevindirdi... Bu konuyla ilgili son gördüğum bir yazıyı paylaşmak istedim.
yukarı çık