ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
ALİ HIŞIROĞLU
ALİ HIŞIROĞLU

DOĞRU DÜŞÜNCE OLMADAN DOĞRU DÜŞÜNCE FAALİYETİ OLMAZ!

Her fırsatta söyledik, yazdık; teori olmaksızın pratik olmaz, doğru düşünce faaliyeti olmaz, bu olmadan da planlama olm...

Yazarlar 0 1827

Her fırsatta söyledik, yazdık; teori olmaksızın pratik olmaz, doğru düşünce faaliyeti olmaz, bu olmadan da planlama olmaz.. Bütün bunlar olmadan da futbol altyapı eğitimi olmaz...Olmaz oğlu olmaz...Ha olur da sonuç olarak başarı ve keyfiyetli verim olmaz... Tıpkı bugünkü gibi.

Falancıya bakıyoruz; o an ne gelirse aklına onu uygulamaya döküyor; önceden planlanmış bir şey yok ortada. Bu olumsuzluk saha içinde olduğu gibi/kadar saha dışında da oluyor. Kulüp yönetimi planlama yapmıyor, doğaçlama, şartlara göre gerek görüp uygulamalar gerçekleştiriyor. Antrenör de aynı plansızlık, programsızlık içinde hareket ediyor.(İstisnalarını tenzih ederek)

Meseleyi başka bir boyuttan alalım ele; "ne yapmak istiyorsun?" Bu soruyla başlayalım...Evet, sen ne yapmak istiyorsun? Futbol, kulüp... Yani; altyapı, futbol altyapı eğitimi. Ülkemizdeki futbol altyapı eğitiminin tonlarca olumsuz yanları, açmazları olması çok da şaşırtıcı olmamalı aslında. Zira bu ülkede doksan şu kadar yıl "bize göre/has" bir maarif/okul eğitiminin olduğunu kim söyleyebilir? Kimse... Ülkenin geleceğinin inşası demek olan bu eğitimi gerçekleştirememişiz; onca bütçelere, devlet ve hükümetlerin eğitim politikalarına, planlamalarına ve projelerine rağmen...Yani, futbol altyapı eğitimi mi kusursuz olacak?

Hançer saplanmış gibi kalbinden rahatsızlanıp ıstırap içinde kıvranan bir adamın başka herhangi bir organının sağlıklı, rahat ve zinde olmasını bekleyebilir misiniz? Elbette hayır. Okul müfredatlarını, ders kitaplarını vs. inceleyin; bu ülkede nasıl bir insan ve vatandaş tipi hedeflendiği anlaşılacaktır. Bu katiller, bu vatan düşmanları, bu kan dökücüler, bu pervasız ve arsızlar bu memleketin okullarında okudular, bu eğitim sisteminin çarklarında yoğruldular...Ne öğretiliyor veya öğretilmek isteniyor bu "Milli Eğitim" adı verilen eğitim sistemiyle? İşin açıkçası bu eğitim anlayışı/felsefesi doksan yıl öncesinde de çağdışıydı şuan da yine çağdışı. Ve üstelik bu eğitimi kuran ve savaşımını veren zihniyet ve mensupları çağdaşlık savaşımı verdiklerini söylüyorlardı. Ve yığınla izahı yapılamamış kavramlar deveran etti durdu ülkemde... Yazık. Dünya çapında hiçbir alanda bir tek adam bile yetişmedi. Onun yerine dünya çapında olumsuz vasıflı insanlar aramadığın kadar...

Kısacası bu demektir ki bu eğitim sistemi en baştan yeniden ele alınmalı ve kesinlikle bir "dayanağı" olmalı. Neye göre, ne? Bu olmazsa (bugünkü gibi) işin ne ahlaki ve ne de diğer boyutları konuşulabilir...

Futbol altyapı eğitiminde de aynı esaslar geçerlidir. Meseleyi ne toplumdan ve yerel değerlerden kopartıp bulutların üstüne taşıyacaksın ve ne de büsbütün bilimsel verilerin ötesine...Bir dayanak noktan/mihrak anlayışın olacak.

Aksi takdirde bugün olduğu gibi yaptığımız işin en kolay ve basit tarafını bile Batılılardan kopyalamakla yetinecek ve hiç bir fikir jimnastiği yapmaksızın kolayından gerçekleştireceğiz işleri... Bu olunca da ortaya "orjinal/bize göre" bir verim çıkmayacaktır, çıkmamıştır da bugüne kadar.

Kulüpler de şüphesiz birer eğitim kurumudur, eğitim kurumu olmalı.Çocuk ve gençlerin eğleşip hayatlarının en önemli süreçlerini yaşadıkları bu eğitim kulüplerinde nasıl eğitiliyor peki? Bırakın amatör kulüpleri profesyonel kulüplerin altyapı eğitimlerine bakın. İnceleyin...Doğruyu yanlışta veya tam tersi yanlışı doğruda kullanan "eğitimciler", "akademisyenler" bugüne kadar ne yaptılar, ne yapmaktalar? Peki yazık değil mi bu ülkenin futboluna, sporuna ve genç yeteneklerine? 

Ali HIŞIROĞLU

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
yukarı çık