ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
İBRAHİM KAŞIK
İBRAHİM KAŞIK

ZEYTİNBURNU'NDA ESNAF

Siyaset bir yana ekonomik kıriz bir yana,daha vahim olan kira ve giderler. Esnaf gün geliyor siftah yapmadan kepenk kapatıyor.Konfeks...

Yazarlar 0 2206

Siyaset bir yana ekonomik kıriz bir yana,daha vahim olan kira ve giderler. Esnaf gün geliyor siftah yapmadan kepenk kapatıyor.Konfeksiyon atölyeleri devren satılık.İşletmeciler birmaaş alsam işletmeyi kapatacagım diyor.İmalat sektörü kâr hesabı yapmıyor çalışan düzen bozulmasın diyor. Bakkal kahve gibi küçük esnaflar bu ay kira, peraonel elektrik su giderlerini kimden borç bulayım,kredi kartım patladı.Hangi arkadaştan bulsam diye kara kara düşünüyor.

Seçim ekonomisi diye eski politikacıların bir deyimi vardı.Eski iyi demiyorum ama, acı reçete seçim sonrası çıkardı. Şu anda reçetenin tamamı acı. Esnaf önünü görmüyor. Yatırım yapmıyor, elindeki birikmişini para ticaretinde değerlendiriyor. Bir gurup medya gelişme raporu açıklıyor.Bir başka medya gurubu bunun sonu batak diyor.Anlamak zor, kimdogru söylüyor.Ben diyorumki halkın aklıyla alay ediyorlar.Cambaz ipte, paralel, terör, çözüm,başkanlık ve seçim diyerek gerçek gündem olması gereken ekonomiye sırt çeviriyor unutturuyorlar.

Artık uyamalı gafletten kurtulmalı.Yoksa kimse senin battıgın ekmek kapısını kapattıgın umrunda değil. Bir söz çıkardılar istikrar. Biraz insaf batmanın, iflasın,kargaşanın ve kaosun istikrarı mı?. İnsanları donunakadar ipotek altına alarak nasıl bir istikrar saglanıyor. Dış borç yok uluslar arası bankalara borç veriyoruz deniyor, uluslar arası piyasalarda paranın borsan değeri kaybediliyor. İhracatın bu ölçüde azaldığı saklanamaz bir gerçek.

Daha fazla düşünmemiz gereken,bence Zeytinburnu esnafı.Böyle giderse küresel sermaye hepimizi esir alacak. Birde kaçak Suriyeli dükkanlar çiğ gibi çoğalıyor. Esnaf bitmiş ticaret yapmak istemiyor. Bu düzen helal lokma kazanmak isteyen namuslu komşusunu bir aile gibi gören esnafın belini büküyor.

Gün geli hesap döner.
Sorumlu olanlar hesap verir.
iki cihan imtihandan kimse kaçamaz!!!

İBRAHİM KAŞIK

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
yukarı çık