Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1 Ekim itibariyle yürürlüğe girecek Sosyal Güvenlik Reformu'yla ilgili, ''Kamu, SSK, Bağ-Kur çalışanları arasındaki ayrımcı bakışı, herkesin nüfus cüzdanında Türkiye Cumhuriyeti yazmasına rağmen vatandaşlarımızın ayrıma tabi tutulduğu süreci, geride bırakıyoruz'' dedi.

Bakan Çelik, AK Parti Bursa İl Başkanlığınca Özgen Çay Bahçesi'nde düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, 1 Ekim itibariyle Türkiye'nin son 10-15 yıldır bütün hükümetlerin arzuladıkları, ama bir türlü gerçekleştiremedikleri Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun tümüyle yürürlüğe gireceğini belirtti.

Vatandaşların artık SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi ayrımlardan kurtulduğunu, Sosyal Güvenlik Kurumu diye tek çatı ve tanımlama ile karşı karşıya olduklarını ifade eden Çelik, bunun, son derece önemli bir ''devrim'' olduğunu söyledi.

Çelik, Sosyal Güvenlik Reformu'nun, norm ve standart birliğiyle vatandaşları buluşturacağını ve vatandaşlar arasındaki ayrı gayrıyı kaldıracağını dile getirerek, şöyle konuştu:

''(Sen Bağ-Kur'lu vatandaş, 240 gün prim ödedikten sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hastanelerine gidip, ancak muayene olabilirsin) anlayışını çöpe atıyoruz. (Sen SSK'lı işçi kardeşim, 90, 120 gün prim ödedikten sonra, ancak sağlık hizmeti alabilirsin) anlayışını ortadan kaldırıyoruz. (Sen kamu çalışanı, bugün kamu çalışanı olduysan, bugün göreve başladıysan yarından itibaren sağlık hizmeti alabilirsin) anlayışı artık tarihe karışıyor. Yani kamu, SSK, Bağ-Kur çalışanları arasındaki bu ayrımcı bakışı, herkesin nüfus cüzdanında Türkiye Cumhuriyeti yazmasına rağmen vatandaşlarımızın bu ayrıma tabi tutulduğu süreci geride bırakıyoruz. Artık, 30 gün prim ödeyen tüm vatandaşlarımız, sağlık güvencesi altında. Sağlıktan istifade etmeye başlayacakları bir döneme girmiş bulunuyoruz.''    

-''70 MİLYON VATANDAŞIMIZ SOSYAL GÜVENLİK KAPSAMINDA''-

Esnaf kesiminin bir günlük, bir aylık prim borcu olduğunda dahi sağlık hizmetinden istifade edemediğini, ancak şimdi 90 günlük prim borcu olan esnafın bile bu hizmetten istifade edeceği bir sürecin başlatıldığını anlatan Çelik, şöyle devam etti:

''70 milyon genel sağlık sigortası kapsamına alınıyor. Anayasamızın amir hükmü, sosyal devlet olmanın gereği bütün vatandaşlarımız bu sağlık güvencesinde olması gerekirken, ne yazık ki hükümetimize kadar, AK Parti dönemine kadar bunu hiçbir iktidar gerçekleştiremedi. Şimdi 70 milyon vatandaşımız, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmış bulunuyor. Hem de öyle bir düzenleme yaptık ki vatandaşın prim gelirine göre, ne kadar geliri var vatandaşın ona göre bir prim takdir ederek, vatandaşlarımız Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında olacaklar. Siz köyde mi, kırsalda mı yaşıyorsunuz? Gelir düzeyiniz düşük. O halde siz 15 günlük prim karşılığı, bir aylık sigortalı görüleceksiniz. Siz köyde muhtarlık mı yapıyorsunuz? 15 günlük prim karşılığı bir aylık sigortalı görüleceksiniz. Yani vatandaşlarımızın gelir düzeyine göre, onları dışlamayan bir sosyal devlet anlayışı, 1 Ekim tarihi itibariyle yürürlüğe giriyor.''

-İŞVEREN SİGORTA PRİMLERİNDE YÜZDE 25 İNDİRİM-

Çelik, bu yasanın 1945, 1950, 1970'lerdeki yasaları lağveden, ortadan kaldıran çok ciddi bir düzenleme olduğunu vurgulayarak, yarından itibaren iş adamları açısından da önemli bir uygulamanın devreye girdiğini belirtti.

Çelik, şöyle devam etti:

''Çalıştırdığınız işçi kardeşlerimiz ile ilgili ödeyeceğiniz işveren sigorta primlerinde yarından itibaren yüzde 25 indirim sağlanacak. Yarın yasanın bu maddesi de yürürlüğe giriyor. Yani yanında çalıştırdığı işçinin sigorta priminin yüzde 25 daha azını ödeyecek işverenlerimiz. Amaç ne? Amaç daha çok istihdamı gerçekleştirmek. Bu düzenlemeler hükümetimizin de programında vardı ve bunları bir bir hayata geçirmiş bulunuyoruz. Tüm bu düzenlemelerin bu bayram vesilesiyle hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bizim nelerle meşgul olduğumuz ortadadır.''

-''KISIR ÇEKİŞMELER''-

Türkiye'nin daha çok reformlara ihtiyaç duyduğunu, her alanda atması gereken çok önemli adımlar olduğunu, bunların tartışılması gerektiğini ifade eden Çelik, ''Ama ne yazık ki gerek dünyadaki gelişmeler gerekse Türkiye'nin içindeki kısır çekişmeler gerçek gündemi değerlendirmekten bizi uzaklaştırıyor'' dedi.  

Çelik, Türkiye'nin 2001 yılında yaşadığı ekonomik krizi şimdi ABD'nin yaşadığını belirterek, şunları kaydetti:

''Türkiye bundan şu ana kadar çok az etkilendi. Orta ve uzun vadede bu süreç devam ederse Türkiye'nin de çok yüksek oranda etkilenme ihtimali var. Umuyor ve diliyoruz ki bu kriz çok uzun süre devam etmez. Kısa süre içinde buna bir çözüm bulunur. Aksi takdirde bu kriz bütün dünyayı, eğer bu şekilde devam ederse kasıp kavurma tehlikesiyle insanlığı karşı karşıya bırakmaktadır.

Bizim bir avantajımız var. Dedik ki; '2001 yılında biz bunu yaşadık' 2001'den sonra aldığımız önlemler, AK Parti iktidara geldikten sonra gerek reel sektörde gerek kamu maliyesi açısından gerekse bankacılık sektöründe yaptığımız reformlarla, bu krizleri şu anda Türkiye'ye yaşatmıyoruz. Eğer Türkiye bunu çok sıcak hissetmiyorsa bunun altında 6 yıllık iktidarımızın ortaya koymuş olduğu performans var. Türkiye'de bunların konuşulması gerekirken, maalesef nelerin konuşulduğunu, bizim nerelere çekilmeye çalışıldığımız ibretle ve dikkatle izliyorsunuz.''

zeytinburnuhaber.org